مجله دکوراسیون هشتی بهترین مرجع دکوراسیون منزل

شمعدان چشمه نور کد C2921/1TM بسته دو عددی

میز و صندلی ناهارخوری مدل MD1331

قطر آینه 52 سانتی متر

چهار قانون رنگی در دکوراسیون

انتخاب رنگ معمولا یکی از سخت‌ترین موضوعاتی است که در دکوراسیون خانه به آن برمی‌خوریم. دلیلش این است که رنگ‌ها بی‌ثبات هستند. ما انواع طیف‌های رنگی را در اختیار داریم و لازم است هرکدام از این‌ها را در ترکیب رنگی و به میزان درست استفاده کنیم چون اگر این اتفاق نیفتد، هارمونی و زیبایی را از دست می‌دهیم. خوشبختانه چهار قانون رنگی در دکوراسیون وجود دارد که با دانستن آنها، می‌توانیم تعادل را بوجود آوریم. با مجله هشتی همراه باشید تا به بررسی چهار قانون رنگی در دکوراسیون بپردازیم. هدف این است تا با یادگیری آنها یک بار برای همیشه زیبایی را به فضای خانه‌های‌مان هدیه دهیم.

چهار قانون رنگی در دکوراسیون منزل

قانون ۱۰ -۳۰- ۶۰

این راهکار می‌تواند به بهترین دوست شما در دکوراسیون تبدیل شود. مهم نیست که سلیقه‌ی شما چیست یا دلتان میخواهد اتاقتان به چه صورت در بیاید چون در هر صورت این قانون برای متعادل کردن پالت رنگی لازمتان می‌شود.

برای اجرای این قانون رنگی در دکوراسیون منزل، فقط به سه رنگ، نیاز دارید که ۱۰ -۳۰- ۶۰ درصد هرکدام را نشان می‌دهد. شاید بپرسید چطور می‌توانیم این درصدها را مشخص کنیم؟ ابتدا باید رنگ غالب خود را تعیین کنید که قسمت عمده‌ پالت‌تان یعنی ۶۰ درصد را تشکیل دهد. معمولا این رنگ را خنثی و روشن انتخاب می‌کنند تا فضای زیادی را، بدون شلوغ کردن در برگیرد. قدم بعدی تعیین رنگ ثانوی و سرزنده‌تری است که باید کم و بیش ۳۰ درصد اتاق را شامل شود. در انتها نوبت به رنگ ۱۰ درصدی می‌رسد. که از آن به عنوان رنگ تاکیدی یاد می‌شود. یعنی باید از یک طیف پررنگ، در لایه‌های کوچک‌تر مثل کوسن، شمع، ساعت و غیره استفاده کرد. عکس زیر نمونه‌ی خوبی برای این قانون است:

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون قانون 60-30-10 است

رنگ غالب بژ است که می‌توانید آن را روی مبل و دیوارها مشاهده کنید. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، رنگ ثانوی مشکی است. که در قفسه‌های کتاب، میز کنار مبل، کوسن‌ها، صندلی ناهارخوری و فرش استفاده شده است. می‌رسیم به آخرین رنگ که مرجانی است و در کوسن‌ و گلدان‌ها‌ی تصویر مشاهده می‌کنید.

قانون سرد در برابر گرم

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون منزل، قانون سرد در برابر گرم است و بستگی به این دارد که هر طیف رنگی در کدام قسمت دایره‌ قرار می‌گیرد. میدانیم که رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد به علت انرژی و طراوتی که دارند، به عنوان رنگ گرم شناخته می‌شوند. اما رنگ‌های خنثی مثل قهوه‌ای و برنزی نیز در این دسته قرار می‌گیرند. در طرف مقابل دایره‌‌ رنگی چه طیف‌هایی را میتوان دید؟ همانطور که حدس میزنید آبی، سبز، بنفش و خاکستری، رنگ سرد محسوب می‌شوند. انتخاب رنگ سرد یا گرم انرژی محیط را به طرز شگفت‌انگیزی تغییر میدهد. پس از آنجایی که رنگ‌های گرم پرانرژی و سرزنده هستند، بهتر است در فضاهای عمومی مثل ناهارخوری و آشپزخانه استفاده شوند. برعکس رنگ‌های سرد مقهور هستند و احساس آرامش را برای مخاطب به ارمغان می‌آورند پس میتوان در اتاق‌خواب و سرویس بهداشتی از آنها بهره برد.

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون قانون گرم در برابر سرد

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون قانون گرم در برابر سرد

قانون رنگ‌های مکمل

در بین تمام راهکارهایی که طراحان دکوراسیون برای انتخاب رنگ از آن استفاده می‌کنند، رنگ‌های مکمل از همه ساده‌تر است. چون فقط به دو رنگ نیاز دارید که در دایره‌ رنگی، دقیقا روبروی هم قرار می‌گیرند. برای مثال رنگ‌هایی چون آبی، نارنجی، زرد، سبز، بنفش یا قرمز از این دست مکمل‌ها هستند. همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید رنگ‌های مکمل تضاد بسیار بالایی دارند. با اینکه انرژی زیادی را به محیط منتقل می‌کنند، بهتر است به میزان کم ازآنها استفاده شود. برای مثال می‌توانید به عنوان رنگ تاکیدی از آنها استفاده کنید، بعد میزان زیادی رنگ خنثی را برای متعادل کردن رنگ‌ها بکار بگیرید تا چشم خسته نشود.

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون قانون رنگ مکمل است

قانون تم رنگی مشابه

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون منزل قانون تم رنگی مشابه است. اگر با دایره‌ رنگی به مشکل خورده‌اید، از قانون رنگی تم مشابه استفاده کنید. برای این کار باید یک رنگ مرکزی را انتخاب کنید. بعد از رنگ‌هایی که در دو طرف آن قرار می‌گیرند به عنوان کمکی، استفاده کنید. برای مثال در اینجا دو رنگ اولیه تعیین شده‌است و رنگ سوم ترکیب آن دو رنگ  است. برای مثال قرمز، زرد و نارنجی، یا آبی، قرمز و بنفش می‌توانند پالت رنگی ما باشند. از آنجایی که فقط سه رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای تعادل نیاز است قانون ۱۰ -۳۰- ۶۰ را بکار برد.

یکی از چهار قانون رنگی در دکوراسیون قانون تم مشابه است

البته این را هم فراموش نکنید که شما می‌توانید از طیف‌های مختلف، تنها یک رنگ را استفاده کنید. این مدل ترکیب رنگ به عنوان مونوکروماتیک شناخته میشود: مونو به معنای یک و کروماتیک به معنی رنگ است. می‌توانید چند مدل از ترکیب مونوکروماتیک را در زیر ببینید:

مونوکروماتیک

مونوکروماتیک

مطالب مرتبط

همه ما می‌دانیم که قرمز رنگی پرقدرت است، در نتیجه بکارگیری آن سخت و طاقت‌فرسا می‌باشد. حتی تیره‌ترین طیف رنگی قرمز هم  از این موضوع استثنا نیست و اگر با نکته‌سنجی وارد دکوراسیون نشود میتواند همه چیز را بهم بریزد. خوشبختانه تعداد زیادی از طراحان داخلی این چالش را بر عهده گرفته و ما را […]
در مبحث دکوراسیون داخلی منزل، ترکیب دو رنگ خیلی بهتر از یک رنگ است. همین طور استفاده از سه رنگ پسندیده‌تر از دو رنگ می‌باشد. اما با وجود این همه طیف رنگی، کمی سخت است که بتوانیم رنگ‌های مناسب را انتخاب کرده و با هم ترکیب کنیم. در ادامه‌ی این مطلب، با مجله هشتی همراه  […]
۶ ترکیب رنگی برای خانه‌ی کلاسیک البته که دیزاین به سبک کلاسیک بیشتر موضوعی بر سر سلایق است. چون چیزی که ممکن است شخصی زیبا و ماندگار بداند، شخص دیگری آن را مدی زودگذر بشمارد. اما بعضی فضاها هستند که به وسیله‌ی انسجام جزییات، طرح‌های ظریف و ترکیب رنگی پیچیده، تعادل مناسبی را به وجود […]
تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا در فضایی خنثی احساس آرامش می‌کنید. یا اینکه از یک اتاق پر از رنگ انرژی بسیاری می‌گیرید؟ این موضوع تا حد زیادی به روانشناسی رنگ‌ها برمی‌گردد. پس ارتباط احساسی ما با رنگ‌ها، تاثیر اجتناب ناپذیری در دکوراسیون داخلی دارد. روانشناسی رنگ ابزار مفیدی‌ است که حال […]

تابلو دکوراتیو سه تکه آرتی فریم کد F033B121

مشخصات

تعداد تکه سه تکه

ویژگی‌های مقاومتی مقاوم در برابر تابش نور آفتاب

نوع کاربرد دیواری

جنس پی وی سی‌

آیینه

مشخصات

قطر آینه 52 سانتی متر

جنس بدنه پی وی سی

جنس روشویی چینی

دارای دو کشو با ریل استیل

مقاوم در برابر تغییر رنگ و رطوبت

دارای یراق آلات استیل و لولای آرام بند

ابعاد 41×35×70 سانتی‌متر وزن 40 گرم

تختخواب کودک ای اس تی مدل KRAL YATAK سایز 145 سانتی متر

مشخصات

طول 145 سانتی‌متر

عرض 70 سانتی‌متر

ارتفاع 55 سانتی‌متر

وزن 9.900 کیلوگرم

جنس فریم ام‌دی‌ا ف جنس پایه چوب

میز عسلی مدل L72

مشخصات

ابعاد 35x35x50 سانتی‌متر

تعداد میز یک عدد

جنس صفحه سنگ

نوع صفحه جدا

جنس پایه فلز