• مجله دکوراسیون هشتی
 • مقالات
 • مجله دکوراسیون هشتی
 • مقالات

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های هر خانه بدون شک اتاق خواب کودک است. طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق کودک از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. در این مطلب از سایت هشتی به راهنمای طراحی دکوراسیون اتاق کودک برای شما عزیزان می پردازیم.

طراحی فضای اتاق کودک یک کار بسیار مهم و حساس است. که باید هنگام طراحی و چیدمان برخی نکات مهم را در نظر داشته باشید. نکات مهم در واقع مربوط به رنگ دیوارها، لوازم اتاق خواب، اکسسوری، انتخاب فضا و… می باشد. به طور کلی می توان گفت دقت و توجه در طراحی دکوراسیون اتاق کودک برای رشد و پرورش بهتر کودک بسیار مهم است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نکات مهم جهت چیدمان و طراحی اتاق کودک به طور کامل آشنا شوید.

راهنمای طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کودک همراه با عکس

همانطور که گفته شد طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید طراحی اتاق کودک شما بهتر است به شکلی باشد که اتاق فرزندتان متناسب با سن و روحیات آن ها باشد.

تا به راحتی بتوانند در این محیط احساس امنیت و شادابی داشته باشند. در این مطلب با ما همراه باشید تا با نکات مهم طراحی و چیدمان اتاق کوک آشنا شوید. ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم با کلیه قوانین و نکات مهم دکوراسیون داخلی اتاق کودک آشنا باشید.

بدون شک چیدمان و طراحی اتاق خواب در روحیه و خلاقیت کودکان تاثیر ویژه ای به همراه دارد. بهتر است اتاق کودک طوری طراحی شده باشد که کودک به راحتی بتواند تمامی کارها و فعالیت های روزانه خود را به بهترین شکل در این فضا انجام دهد. در ادامه با مهم ترین موارد در طراحی و چیدمان اتاق کودک آشنا خواهید شد:

دکوراسیون اتاق خواب کودک
طراحی دکوراسیون اتاق کودک
طراحی دکوراسیون اتاق کودک
اصول طراحی دکوراسیون اتاق کودک
دکوراسیون اتاق خواب کودک
طراحی و دیزاین دکوراسیون اتاق خواب

استفاده بهینه از فضا در طراحی اتاق کودک

یکی از مهم ترین نکات در طرحی دکوراسیون اتاق خواب کودک بدون شک استفاده بهینه از فضا و چیدمان صحیح وسایل در این محیط می باشد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید کودک شما در این فضا در ابتدا به آرامش و استراحت نیاز دارد.

پس برای انجام این کار به هیچ عنوان نباید فضای اتاق خواب شلوغ باشد. قبل از چیدمان وسایل در ابتدا باید ابعاد و اندازه ی اتاق خواب را در نظر داشته باشید. با توجه به این موضوع بدون شک در انتخاب لوازم وسایل بهتر تصمیم خواهید گرفت.

سعی کنید برای انتخاب دکوراسیون و نحوه چیدمان از حداکثر فضا استفاده کنید. شما عزیزان در طراحی این بخش می توانید از دیوارها و کنج های اتاق نیز استفاده کنید از شلف و قفسه های مناسب برای قرار دادن اسباب بازی ها استفاده کنید. به طور کلی می توان گفت در اولین قدم باید به ابعاد و اندازه اتاق توجه داشته باشید.

نورپردازی مناسب اتاق خواب کودک

یکی دیگر از نکات مهم جهت طراحی دکوراسیون اتاق کودک بدون شک نورپردازی مناسب است. برای تزیین و روشنایی اتاق شما عزیزان می توانید از ریسه های رنگی و یا لوستر های فانتزی به عنوان منبع نوری در اتاق استفاده کنید. همچنن می توانید از برچسب ها و یا استیکرهای شب رنگ با طرح های مختلف بر روی سقف نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید نورپردازی یکی از اصلی ترین موارد در طراحی اتاق کودک محسوب می شود. فراموش نکنید نورپردازی باید به صورتی باشد که هیچ گونه آسیبی برای چشم کودک ایجاد نشود. اگر اتاق خواب دارای پنجره است حتما از نورهای طبیعی برای روشنایی بیشتر اتاق استفاده کنید. در نظر داشته باشید از چراغ خواب های فانتزی و یا آباژور نیز در اتاق استفاده کنید.

نورپردازی اتاق کودک
نورپردازی مناسب طراحی اتاق کودک

استفاده از کفپوش برای چیدمان اتاق کودک

یکی دیگر از نکاتی که در طراحی و دکوراسیون اتاق خواب کودک باید رعایت شود بدون شک انتخاب کفپوش مناسب است. شما عزیزان می توانید از کفپوش های متنوعی که امروزه در بازار وجود دارد استفاده کنید.

اما به طور کلی می توان گفت بهترین کفپوش ها بدون شک لمینت و پارکت ها هستند. چرا که این مدل از کفپوش ها به هیچ عنوان باعث نمی شود کودک شما لیز بخورد. همچنین تمیز کردن این نوع از کفپوش ها بسیار ساده و راحت است. برای خرید کفپوش فراموش نکنید در ابتدا باید به اندازه و ابعاد اتاق خواب توجه داشته باشید.

رنگ مناسب طراحی اتاق کودک

انتخاب رنگ مناسب در اتاق کودک بدون شک از موارد مهم در طراحی و دکوراسیون اتاق کودک است. این نکته مهم را در نظر داشته باشید فضا و چیدمان اتاق خواب در رشد جسمی و روحی کودک بسیار تاثیر دارد. از همین رو چیدمان باید به گونه ای باشد تا چندین سال مناسب روحیات کودک شما باشد.

رنگ از اصلی ترین موارد در دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک است. حتما توجه کنید رنگ دیوارها و وسایل باید با یکدیگر هماهنگی و هارمونی خاصی به همراه داشته باشد. شما عزیزان می توانید از رنگ های جذاب و محبوب کودکان همچون صورتی، آبی، طوسی، خاکستری، سفید، رنگ های پاستیلی و… استفاده کنید.

از رنگ های شاد و زنده حتما در طراحی اتاق به خصوص دیوارها استفاده کنید. بدون شک رنگ تاثیر بسیار ویژه ای در آرامش و روحیات کودک شما خواهد داشت. برای انتخاب رنگ مناسب اتاق حتما در صورت نداشتن مهارت و تجربه کافی با متخصص در این زمینه مشورت کنید.

کفپوش مناسب اتاق خواب کودک
انتخاب کفپوش برای طراحی اتاق کودک

انتخاب پرده های رنگ روشن برای اتاق خواب کودک

رنگ های متنوع و جذاب در طراحی و چیدمان اتاق کودک می تواند فضایی خاص و منحصر به فردی را ایجاد کند. در نظر داشته باشید اگر اتاق خواب کودک دارای پنجره است حتما از پرده برای این بخش باید استفاده کنید.

در واقع می توان گفت یکی از موارد مهم در طراحی دکوراسیون اتاق کودک انتخاب پرده با رنگ های روشن است. بدون شک پرده های طرح دار و یا رنگارنگ باعث می شوند محیط اتاق شاد و زیباتر نشان داده شود. این نکته مهم را فراموش نکنید رنگ پرده را باید طوری انتخاب کنید که با چیدمان و وسایل اتاق خواب هماهنگ باشد. بهترین رنگ پرده بدون شک رنگ سفید است چرا که باعث می شود نور به خوبی محیط اتاق را روشن کند.

نکات مهم جهت دیزاین دکوراسیون اتاق کودک

در این مطلب همانطور که گفته شد با نکات مهم و اصلی جهت طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق کودک به طور کامل آشنا شدید. طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک از اهمیت بالایی برخوردار است.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید طراحی اتاق کودک شما بهتر است به شکلی باشد که اتاق فرزندتان متناسب با سن و روحیات آن ها باشد. تا به راحتی بتوانند در این محیط احساس امنیت و شادابی داشته باشند. در ادامه با نکات مهم جهت طراحی و دیزاین اتاق خواب کودک آشنا خواهید شد:

 • فضای اتاق کودک باید بجهت استراحت، آرامش و مطالعه کودک از همه لحاظ عالی باشد.
 • فراموش نکنید در چیدمان اتاق کودک حتما فضایی مناسب برای بازی کردن کودک در نظر داشته باشید.
 • چیدمان و طراحی اتاق کودک باید کاملا ایمن باشد.
 • حتما از طرح ها و آلمان های کودکانه در محیط اتاق استفاده شود.
 • نور کافی برای فضای اتاق قرار داشته باشد.
 • ارگونومی لوازم به خوبی رعایت شده باشد.
 • ایمنی قفسه ها، شلف ها و… رعایت شود.
 • فضایی کافی برای تردد کودک در اتاق باید لحاظ شود.
نکات طراحی دکوراسیون اتاق کودک
آشنایی با نکات مهم برای طراحی اتاق خواب کودک

ایده های چیدمان اتاق خواب کودک

در عکس زیر مدل دکوراسیون داخلی اتاق کودک را مشاهده می کنید. این سبک از طراحی دکوراسیون برای سنین 5 تا 8 سالگی کودک کاربرد دارد. استفاده از رنگ های روشن و شاد باعث زیبایی و درخشندگی بیشتر اتاق کودک خواهد شد. انتخاب کاغذ دیواری با طرح های فانتزی و کارتونی متناسب با سلیقه کودک نیز تاثیر ویژه ای در روحیات کودک شما خواهد داشت.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

دد مدل زیر نمونه طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد می باشد. این سبک از دکوراسیون تنها برای زمان نوزادی نهایتا تا 4 سالگی کودک کاربرد دارد. از ساده ترین اکسسوری ها و وسایل در طراحی دکوراسیون این دو تصویر استفاده شده است. استفاده از رنگ سفید و صورتی کم رنگ برای طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد دختر پیشنهاد می شود. چرا که به طور کلی رنگ سفید باعث بزرگ تر نشان دادن فضا خواهد شد.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک

در تصویر زیر نمونه ای از طراحی کاملا ساده اتاق کودک را مشاهده خواهید کرد. این سبک از دکوراسیون برای سنین حدود 4 تا 6 سالگی کودک کاربرد دارد. از اکسسوری های جذاب جهت تزیین اتاق خواب استفاده شده است. اگر علاقه دارید فضای دکوراسیون اتاق کودک به رنگ خاص و نود باشد ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم از سبک زیر کمک بگیرید.

دیزاین و طراحی اتاق خواب کودک

در تصویر زیر نمونه دکوراسیون اتاق نوجوان را مشاهده خواهید کرد. انتخاب رنگ یکی از مهم ترین عوامل در حفظ روحیه کودک می باشد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید استفاده از رنگ های متنوع و جذاب با حفظ هارمونی باعث زیبایی بیشتر دکوراسیون خواهد شد. در سه تصویر زیر از رنگ سفید برای اتاق استفاده شده است برای جذابیت بیشتر اتاق از روتختی های رنگی استفاده کنید.

در کنار روتختی از وسایل با رنگ های متنوعی نیز به کار رفته است. برای شاد تر نشان دادن اتاق با دیوارهای سفید می توانید از وسایل با رنگ های متنوع استفاده کنید. این سبک از دکوراسیون برای سنین 10 تا 15 سالگی کودک مناسب است.

چیدمان و دیزاین اتاق خواب کودک

در نمونه زیر دکوراسیون اتاق خواب به سبک فانتزی را مشاهده خواهید کرد. برای تززین دیوار پشت تخت مانند تصویر زیر می توانید از کاغذ دیواری های فانتزی متناسب با سلیقه کودک و یا تابلو های تزیینی استفاده کنید. در کنار این مورد همچنین می توانید چادر های تزیینی کودک نیز در کنار تخت بهره بگیرید.

چیدمان دکوراسیون اتاق خواب کودک

در تصویر زیر نمونه دکوراسیون کاملا ساده اتاق کودک را مشاهده خواهید کرد. از رنگ های شاد و متنوع جهت طراحی اتاق استفاده شده است. از ساده ترین اکسسوری را در تزیین این اتاق استفاده شده است. اگر کودک شما علاقه دارد اتاقی ساده با کم ترین وسایل را داشته باشد ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم از سبک زیر الهام بگیرید.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

در مدل زیر نمونه ای از دکوراسیون اتاق کودک را مشاهده خواهید کرد. این سبک از دکوراسیون با رنگ جذاب آبی برای کودک پسر ایده آل ترین انتخاب است. چنین طراحی دکوراسیون برای کودک مناسب سنین 4 تا 7 سال می باشد. برای تزیین روتختی مانند عکس زیر می توانید از کوسن هایی با رنگ آبی و همچنین رنگ های ترکیبی نیز استفاده کنید. استفاده از طراحی ابر و ستاره بر روی دیوار آبی بدون شک فضایی خاص و منحصر به فردی را ایجاد می کند.

اتاق کودک به رنگ آبی
دکوراسیون اتاق کودک به رنگ آبی

در مدل زیر، دکوراسیون داخلی اتاق کودک را مشاهده خواهید کرد. ترکیب سرویس خواب چوبی با رنگ سبز بسیار منحصر به فرد است. این سبک از دکوراسیون اتاق کودک برای سنین 9 تا 14 سالگی کودک کابرد دارد. برای جذابیت بیشتر اتاق با این سبک و رنگ سرویس خواب می توانید دیوارها را ساده و یا طرح دار انتخاب کنید.

اتاق کودک به رنگ سبز ملایم
دکور سبز رنگ اتاق کودک

در مدل زیر طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک به سبک حصیری را مشاهده خواهید کرد. همانطور که در تصویر زیر می بینید از سبد های حصیری به عنوان باکس های نظم دهنده به وسایل اتاق استفاده شده است.

در چنین سبک دکوراسیونی بهتر است سرویس تخت نیز به شکل چوبی با رنگ دلخواه کودک شما باشد. برای جذابیت بیشتر دکوراسیون می توانید مانند نمونه زیر عکس های محبوب کودک خود، نقاشی های مورد علاقه کودک و… را بر روی دیوار آویز کنید. این کار بدون شک باعث خاص تر نشان دادن دکوراسیون خواهد شد.

اتاق بازی کودک
دکور اتاق بازی کودک

در تصویر زیر دکوراسیون اتاق کودک به سبک مدرن را مشاهده خواهید کرد. این سبک از دکوراسیون برای سنین 3 تا 6 سالگی کودک کاربرد دارد. از ساده ترین وسایل و سرویس تخت در نمونه زیر استفاده شده است.

اگر سرویس تخت کودک شما به صورت چوبی می باشد برای خاص تر نشان دادن دکوراسیون می توانید رنگ دیوارها را خاکستری و سفید انتخاب کنید. این سبک از دکوراسیون در واقع بسیار ساده و مینیمال است. با کم ترین وسایل و اکسسوری می توانید چنین فضایی برای اتاق کودک خود به ارمغان بیاورید.

چیدمان اتاق کودک به رنگ قهوه ای ملایم
دکور قهوه ای رنگ اتاق کودک

در دو تصویر زیر دکوراسیون داخلی اتاق کودک برای سنین 8 تا 14 سالگی را مشاهده خواهید کرد. همانطور که مشاهده می کنید در طراحی سبک های زیر از دو ترکیب رنگ استفاده شده است. اغلب دخترها عاشق رنگ صورتی هستند اگر کودک شما به رنگ صورتی علاقه دارد می توانید از تصویر اول جهت طراحی اتاق الهام بگیرید.

ترکیب رنگ سفید و صورتی مانند نمونه زیر دکوراسیون منحصر به فردی را به ارمغان می آورد. اما اگر کودک شما پسر است از رنگ جذاب و فوق العاده نارنجی می توانید جهت طراحی اتاق کودک خود استفاده کنید.

 
اتاق دخترانه صورتی
دکور اتاق کودک دخترانه
اتاق رنگارنگ کودک
دکوراسیون رنگی رنگی اتاق کودک

در تصویر زیر نمونه دکوراسیون داخلی اتاق کودک رنگین کمانی را خواهید دید. این سبک از دکوراسیون جزو محبوب ترین سبک ها است چرا که از ترکیب رنگ های متنوع و شاد در طراحی اتاق استفاده شده است. اگر کودک شما عاشق رنگین کمان و رنگ های متنوع است ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم جهت طراحی اتاق از سبک زیر الهام بگیرید. این سبک از دکوراسیون برای سنین 7 تا 14 سالگی کودک کاربرد دارد.

اتاق رنگارنگ کودک
دکوراسیون رنگین کمانی اتاق کودک

در نمونه زیر سبک دکوراسیون داخلی اتاق کودک پسر را مشاهده خواهید کرد. اگر کودک شما عاشق کشتی، دریا و کاپیتان دریایی است می توانید دکوراسیون اتاق کودک خود را به سبک زیر طراحی کنید.

در واقع نام این سبک از دکوراسیون دریایی است و از رنگ های آبی و سفید جهت طراحی اتاق استفاده شده است. از وسایل واکسسوری های کشتی نیز می توانید جهت کامل کردن سبک مورد نظر کودک خود استفاده کنید. این سبک از دکوراسیون برای سنین 9 تا 16 سالگی کودک کاربرد دارد.

اتاق نوجوان به رنگ آبی
اتاق خواب نوجوان به رنگ آبی

در تصویر زیر نمونه دکوراسیون داخلی اتاق کودک را مشاهده خواهید کرد. ترکیب رنگ طوسی و سفید همچنین آبی و سفید همیشه جزو محبوب ترین رنگ ها برای طراحی اتاق کودک محسوب می شود. این سبک از دکوراسیون برای سنین 4 تا 7 سالگی کودک کاربرد دارد. برای جذابیت بیشتر اتاق حتما از اکسسوری های خاص و متناسب با سلیقه کودک خود استفاده

اتاق کودکانه با رنگ ملایم
دکوراسیون اتاق کودک به رنگ طوسی

در تصویر زیر نمونه دکوراسیون اتاق خواب کودک را می توانید مشاهده کنید. در این سبک از رنگ های سفید، طوسی کم رنگ و پر رنگ استفاده شده است. این سبک از دکوراسیون برای کودک حدود سنین 3 تا 5 سالگی کاربرد دارد.

دیزاین شیک اتاق کودک
دکوراسیون شیک اتاق خواب کودک

در تصویر زیر نمونه دکوراسیون اتاق کودک را مشاهده خواهید کرد. از ترکیب رنگ جذاب سفید و آبی در طراحی این اتاق استفاده شده است. این سبک از دکوراسیون برای کودک حدود سنین 4 تا 6 سالگی کاربرد دارد.

دیزاین شیک اتاق کودک با ترکیب رنگ های مختلف
دکور شیک اتاق کودک با ترکیب رنگ های مختلف
سخن پایانی

در این مطلب از سایت هشتی همانطور که گفته شد به راهنمای طراحی و دکوراسیون اتاق کودک برای شما عزیزان پرداختیم. دقت و توجه در طراحی دکوراسیون اتاق کودک برای رشد و پرورش بهتر کودک بسیار مهم است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نکات مهم جهت چیدمان و طراحی اتاق کودک به طور کامل آشنا شوید.

سوالات متداول دکوراسیون اتاق کودک

فضای اتاق کودک باید بجهت استراحت، آرامش و مطالعه کودک از همه لحاظ عالی باشد. چیدمان و طراحی اتاق کودک باید کاملا ایمن باشد. حتما از طرح ها و المان های کودکانه در محیط اتاق استفاده شود و ارگونومی لوازم به خوبی رعایت شده باشد. ایمنی قفسه ها، شلف ها و… رعایت شود. فضایی کافی برای تردد کودک در اتاق باید لحاظ شود.

حتما توجه کنید رنگ دیوارها و وسایل باید با یکدیگر هماهنگی و هارمونی خاصی به همراه داشته باشد. شما عزیزان می توانید از رنگ های جذاب و محبوب کودکان همچون صورتی، آبی، طوسی، خاکستری، سفید، رنگ های پاستیلی و… استفاده کنید. از رنگ های شاد و زنده حتما در طراحی اتاق به خصوص دیوارها استفاده کنید.

مقالات دکوراسیون اتاق کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خوش آمدید!

به حساب خود در زیر وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.

افزودن لیست پخش جدید